28 Haziran 2020/
  • By Ece Honey
  • 900
  • 0

Kestane; Fagaceae familyasının ballı olarak bilinen üç türünden biridir. Koyu kahve renkli, buruk biraz acı ve kestaneye özgü tadı ve kokusu olan bu bal, antiseptik özelliğiyle tanınır. Yaklaşık 30 metre yükseklikte olan dalların çiçeklenme zamanı Haziran ve Temmuz aylarıdır. Bal arısı kestaneden hem polen hem nektar hem de salgı toplar. Arılar kestaneden nektar toplarken tozlaşmayı da sağlayarak kestane üretimine katkı da bulunurlar. Bitkinin balı da meyvesi gibi koyu kahve renklidir. Kristalleşmesi yavaştır, kristalleştiği zaman çok ince granüller oluşturur. Araştırmalarda antibiyotik özelliğiyle B.Hemolotik streptecoc’lara karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. B ve C vitaminleri açısından zengin olan Kestane Balı kasları kuvvetlendirici, kan dolaşımını düzenleyici, mide ve karaciğer yorgunluğunu giderici, bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar. Kestane Balı solunum ve sindirim sistemlerine olumlu etkiler getirmektedir. Özellikle mevsim değişikliklerinde bol miktarda kestane balı tüketilmesini uzmanlar tavsiye etmektedirler.

Mevsim yapısı ve kestane çiçeği açılımına göre, Marmara bölgesi ve Karadeniz bölgesinde bulunan kestane ormanlarından elde edilmektedir. Kestane çiçeğinin kısa süreli ömrü sebebi ile elde edilecek bal içerisindeki kestane oranını korumak adına özenli bir çalışma yürütülür. Bu sayede bal içerisinde bulunan kestane çiçeği (Fabaceae, Catanea sp.) oranı %85 – %91 değerlerinde gerçekleşebilmektedir.

Kestane balı özellik bakımından daha koyu kıvamda, koyu kahve renginde, biraz acı, keskin bir tadı olan aynı zamanda kestanenin tadını ve kokusunu da içeren lezzete sahiptir. Çiçek balından daha koyu renktedir ve çiçek balından daha fazla demir ve daha fazla kalsiyum içerir.

Genel olarak Çanakkale, Bursa, Düzce,Yalova ve Kastamonu bölgesinde yetişen Kestane Çiçeklerinden elde edilmektedir. Kendine özgü yoğun kokulu ve kendine özgü bir aromaya sahiptir. Ağızda acımsı buruk bir lezzet bırakır.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İnfo and more Subscribe
Gelişmeler ve daha fazlası için Abone ol