28 Haziran 2020/
  • By Ece Honey
  • 1.013
  • 0

Türkiye bal çeşitliliği bakımından çok zengin bir ülke olup sahip olduğu bitki florası ve ağaç çeşitliliği ile her bölgesinden farklı karakterde ballar elde edilebiliyor. Meşe Balı bunlardan bir tanesi. Meşe Balı diğer ballara göre daha koyu renge sahiptir. Koyu renkli balların antioksidan kapasitesi her daim daha yüksek oluyor. Bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği dolayısıyla koyu renkli ballar çok önemlidir.

Çanakkale ilinde bulunan Kaz Dağlarının eşsiz doğasında yetişen meşe ağaçları ve bu meşe ağaçlarının Haziran-Temmuz ayında ortalama 1 aylık süreçte pelitlerinden doğal olarak salgılanan salgı.

Siyaha yakın koyu renkte, koyu kıvamlı olan ham meşe balı arıların, yüksek oranda meşe ağacının pelitlerinden salgılanan salgı ile eser miktarda yapraklarında oluşan salgıyı kendi enzimleri ile karıştırıp zenginleştirdiği bir salgı balıdır.

Antioksidan, prolin ve fenolik madde yüksekliği kalsiyum içeriği, Şeker hastaları üzerindeki etkisi,kanser hastalığı ve kemoterapinin yan etkilerini minimize etmesi bakımından ve sayamadığım bir çok etkisiyle listenin en üst sırasında bulunur.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İnfo and more Subscribe
Gelişmeler ve daha fazlası için Abone ol