28 Haziran 2020/
  • By Ece Honey
  • 921
  • 0

Püren (funda çiçeği) Ülkemizde Akdeniz, Ege, Trakya ve Karadeniz bölgelerinde doğal yayılış gösteren pürenin ilkbahar ve sonbaharda çiçeklenen türleri vardır. Çiçekleri pembe ve mor renkli olup arılar için zengin nektar ve polen kaynağıdır.

Püren çalısı ilk yağmurların yağması ile beraber bütün dallarıyla çiçeklenir.  Yerel ismi “püren” olmakla beraber “funda” olarak da adlandırılıyor. Püren çalısı, diğer bitkilerin kış uykusuna hazırlandığı dönemlerde, açık pembe çiçeklerini açar. O dönemde arılar çamdan aldıkları nektardan çok az alıp püren çiçeğinden daha fazla nektar alır. Bu sayede püren çiçeğindeki koku bala geçer. Arılar topladığı püren polenlerini de ballarına katar. Peteklerini bu karışımla örüp kışa hazırlanır. Pembe ve lila tonlarında açan bu çiçeklerin kendine has kokusu vardır.

Püren Balı’nın içinde herhangi bir katkı maddesi bulunmuyor. Arılara herhangi bir gıda takviyesi verilmiyor. Ayrıca kovanlar, yerleşim alanlarından oldukça uzak ormanlara konulduğu için arılar tarımda kullanılan kimyasal zehirlerle temas etmiyor. Püren Balı, çiçek balına göre daha koyu renkte oluyor ve kendine has lezzetli bir rayihası bulunuyor. Salgı balı olduğu için farklı besin maddeleri ve enzimler içeriyor. Püren Balı, geleneksel şifacılıkta solunum yolu ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılıyor.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İnfo and more Subscribe
Gelişmeler ve daha fazlası için Abone ol